wtorek, 18 lipca 2017

Dzień czwarty

Kolejny dzień naszej pracy przeznaczony był na dokończenie projektów, prace pozłotnicze i przygotowanie farb.
Manuskrypt, na którym bazujemy i z którego czerpiemy inspiracje posiada bogatą dekorację. Koloryt jest jasny z obfitym użyciem polerowanego złota płatkowego kładzionego na grunt. Barwy dominujące: błękity w kilku tonach, cynober, karmin, róż, fiołkowy, szmaragdowy, oliwkowy, żółty.

Korzystając z przygotowanych wzorników i pigmentów przygotowaliśmy farby.

Kulminacyjnym punktem przygotoowanej przez nas oferty kulturalno-rozrywkowej było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Ikon. Do wzięcia udziału zaprosiliśmy Uczestników warsztatów wraz z osobami towarzyszącymi.
Muzeum Ikon w Supraślu dysponuje jedną z najbogatszych w Polsce kolekcją ikon z XVIII, XIX i XX w. Absolutnym unikatem są szesnastowieczne freski ocalałe ze zburzonej i obecnie odbudowanej cerkwi Zwiastowania NMP, znajdującej się na terenie monasteru supraskiego.
Kolekcję ikon, w większości rosyjskich, tworzy ponad tysiąc różnorodnych przedstawień wykonanych na desce oraz metalowe ikony podróżne i krzyże. Najstarsze wizerunki pochodzą z XVII w., przy czym przeważająca część zbioru datowana jest na XVIII, XIX i początek XX w. Gromadzenie sztuki prawosławnej, w ówczesnym Muzeum Okręgowym w Białymstoku, zapoczątkowano w latach 60. XX w. Odbywało się to na drodze zakupów, przekazów konserwatorskich oraz darowizn osób prywatnych. W ostatnich latach XX w. (1993–1998) głównym źródłem pozyskiwania ikon, stał się Białostocki Urząd Celny, który przejmując nielegalnie przewożone obiekty, przekazywał je do muzeum. W ten sposób powstała pokaźna kolekcja, będąca jedną z największych i najciekawszych w kraju z wyróżniającym się w jej obrębie zespołem ikon staroobrzędowych.

Informacje o Muzeum Ikon ze strony:
http://www.muzeum.bialystok.pl/s,muzeum-ikon-w-supraslu,38.html


Praca w warsztacie iluminatorskim trwała do późnych godzin nocnych. W ciszy, skupieniu, przy kubku herbaty lub kawy rodziły się kolejne prace.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz